Ekogroszek – co to jest?

Ekogroszek jest paliwem stałym, które produkuje się z węgla brunatnego bądź kamiennego. Innymi słowy jest to węgiel o określonej wielkości ziaren, którego używa się do ogrzewania domów lub innych budynków. Do wyprodukowania dobrej jakości ekogroszku używa się węgla o niskiej zawartości siarki, popiołu czy kamienia. Dzięki temu uzyskuje się wysoką kaloryczność paliwa, a to oznacza, że nie potrzeba dużej ilości ekogroszku by wytworzyć wystarczającą ilość ciepła podczas spalania. Czynnik kaloryczności jest bardzo istotny również z powodu ochrony środowiska – w spalinach pozostaje bardzo mała ilość substancji niepalnych i szkodliwych.

Jaki piec na ekogroszek?

Obecnie na rynku istnieje wiele firm oferujących kotły grzewcze. Istotnym czynnikiem przy podejmowaniu decyzji dotyczącej kupna takiego kotła jest oczywiście wybór paliwa. Ekogroszek jest dość niedrogim paliwem, które nie jest trudne w użytkowaniu. Kotły posiadające automatyczne podajniki przyczyniają się do jeszcze większego ograniczenia obowiązków właściciela. Warto pamiętać, że używając ekogroszku do uzyskiwania ciepła trzeba od czasu do czasu wyczyścić kocioł oraz opróżnić popielnik z pozostałości po spalaniu. Dzięki temu zapewni się dłuższą żywotność kotła.

Wybierając dostawcę ekogroszku warto sprawdzić czy paliwo, które sprzedaje jest suche. Palenie wilgotnym węglem nie jest wskazane i może w rezultacie uszkodzić kocioł. Kupując ekogroszek Płock najczęściej ma się do wyboru dwie opcje: kupno na tony lub kupno ekogroszku workowanego.