Aranżacja kuchni zarówno zamkniętej, jak i otwartej może być często nie lada wyzwaniem dla osób, które chcą mieszkać wygodnie, a nie dysponują dużą powierzchnią mieszkalną. Urządzenie małej kuchni uzależnione jest od jej rozmiarów i tylko dokładne zaplanowanie przestrzeni kuchennej może pomóc w uzyskaniu w pełni funkcjonalnego wnętrza, z blatem roboczym, miejscem do przechowywania, chłodzenia i gotowania.

Co jest priorytetem w urządzaniu małej kuchni?

Pierwszym krokiem w aranżacji małej przestrzeni kuchennej powinien być opracowany z wielką dbałością o szczegóły projekt kuchni. Musi on uwzględnić rozplanowanie powierzchni kuchennej w przemyślany sposób, gwarantujący nie tylko łatwy dostęp do urządzeń kuchennych, ale również wystarczającą ilość mebli do przechowywania, miejsce na lodówkę, blat roboczy oraz możliwość swobodnego poruszania się. Ważne przy tym jest zachowanie odpowiednich wymogów bezpieczeństwa oraz kierowanie się zaleceniami producentów sprzętów kuchennych, takimi jak np. usytuowanie lodówki z dala od źródeł ciepła.

Jakie niestandardowe rozwiązania mogą pomóc w projektowaniu małej kuchni?

Jeżeli przestrzeń kuchenna jest bardzo mała, czasami projekt kuchni powinien zostać opracowany w oparciu o niestandardowe rozwiązania. Przykładem takim może być wysuwany blat roboczy, który umożliwi łatwe przygotowywanie posiłków, a w czasie kiedy nie jest potrzebny, nie będzie zabierał miejsca i pozostanie schowany. W niektórych aranżacjach dobrym pomysłem na zwiększenie powierzchni do przechowywania są podwójne rzędy szafek wiszących, jeden nad drugim, lub specjalna zabudowa kuchenna aż pod sufit. Kiedy kuchnia jest za mała i nie można wstawić do niej stołu, a nie ma w domu jadalni, w niektórych sytuacjach da się wygospodarować miejsce na niewielki stolik składany.

Warunkiem urządzenia funkcjonalnej kuchni bez względu na jej rozmiary jest właściwe jej zaprojektowanie. Czasami warto skorzystać z niestandardowych rozwiązań, czy mebli na zamówienie, które pomogą odpowiednio zorganizować przestrzeń kuchenną.  https://sklep.amefa.pl/